Wybierz język

Nabór tekstów

Zaproszenie do zgłoszenia tekstu do specjalnego numeru „Górnośląskich Studiów Socjologicznych. Seria Nowa”

Zespół redakcyjny “Górnośląskich Studiów Socjologicznych. Seria Nowa” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do nadsyłania tekstów do nowego numeru na rok 2025.

(http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/3841/description ).

Historia Górnośląskich Studiów Socjologicznych sięga lat 60. XX w., a od 2010 roku wydawane w ramach nowej serii wydawniczej, zyskuje nieustannie na znaczeniu. Dzięki zabiegom zespołu redakcyjnego, periodyk śląskiego środowiska socjologicznego jest ważnym narzędziem komunikacji nie tylko dla socjologów, pozwalającym zaznajomić szerokiego czytelnika z rezultatami aktywności badawczej różnych ośrodków naukowych
o interdyscyplinarnym podejściu do zjawisk społecznych.

Wydawnictwo jest dostępne w bazie BazHum Muzeum Historii Polski w Warszawie. Czasopismo dostępne jest również w wersji elektronicznej w Central and Eastern European Online. Od 2016 roku Górnośląskie Studia Socjologiczne. Seria Nowa indeksowane są w bazie ERIH+. Co godne podkreślenia periodyk w bazach i bibliotekach traktowany jest jako wznowienie i kontynuacja Górnośląskich Studiów Socjologicznych  wydawanych przez Śląski Instytut Naukowy w Katowicach. Wszystkie artykuły publikowane w naszym czasopiśmie posiadają cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego w postaci numeru DOI (Digital Object Identifier) oraz wydawane są bezkosztowo w systemie Open Access. Czasopismo znajduje się
w ministerialnym wykazie czasopism naukowych.

Roboczy tytuł tomu przewidzianego na rok 2025 brzmi:  Współczesne wyzwania podmiotowości i humanizacji pracy”.

Tom  redagowany będzie przez dr hab. Sławomirę  Kamińską-Berezowską i dr. hab. prof. UŚ Rafała Mustera z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Istotnym kontekstem niniejszego zaproszenia są krytyczne i tradycyjne podejścia do socjologicznego ujmowania i badania pracy, przy czym jest to zaproszenie kierowane zarówno do badaczy stosujących jakościowe oraz ilościowe metody badawcze, jak i do badaczy dokonujących teoretycznych analiz.

Celem tomu będzie przyjrzenie się wyzwaniom podmiotowego traktowania pracowników różnych kategorii, w tym tych zróżnicowanych płcią, pochodzeniem narodowym, wiekiem, wykształceniem, poziomem zdrowia i sprawności fizycznej czy osiąganych dochodów.  Chodzi zatem o ujęcie wielowymiarowości pracy, w tym w jej obszarze aktywności fizycznej, intelektualnej, zarządczej, edukacyjnej, czy emocjonalnej. W związku z współczesną wielością kryzysów, wywołanych przede wszystkim przez pandemię COVID 19, a potem wojnę w Ukrainie, bardzo istotne wydaje się też zwrócenie uwagi na wyzwania przemian i humanizacji pracy, która coraz częściej jest świadczona nie tylko stacjonarnie lecz też zdalnie lub hybrydowo. W tym ostatnim kontekście bardzo ciekawym problemem wydają się też redefinicje samej pracy, czy płynność ujmowania jej granic i to zwłaszcza, gdy jest ona świadczona poza przestrzenią firmy.

Proponowane zagadnienia w planowanym tomie na rok 2025

  • doświadczenia pracy platformowej w perspektywie pracowników a podmiotowość jednostki i jej prawa pracownicze,
  • krytyczne studia nad neoliberalnym ujmowaniem pracy,
  • wyzwania spełnienia obietnic aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami,
  • nierówność i dyskryminacja w miejscu pracy (ageizm, mobbing, gender payment gap),
  • prekaryzacja osób aktywnych zawodowo,
  • praca emocjonalna i odporność na negatywne emocje w pracy,
  • formalna i nieformalna praca opiekuńcza,
  • nowe sposoby świadczenia pracy i/lub nowe kategorie zawodów,
  • kryzys pandemiczny a zmiana modelu pracy,
  • konteksty podmiotowości jednostki na różnych etapach procesu kadrowego,
  • współczesne modele i trajektorie rozwoju zawodowego,
  • problemy i wyzwania integracji migrantów i uchodźców z rynkiem pracy,
  • work-life balane – moda czy konieczność,
  • wspieranie pracowników w sytuacji kryzysu psychicznego,
  • outplacement – wyzwania, dobre praktyki,
  • relacje między pracodawcami, zarządem i związkami zawodowymi w firmach i na rynku pracy,
  • digitalizacja procesów pracy, sztuczna inteligencja a przyszłość rynku pracy,
  • pokolenia na rynku pracy (różnice generacyjne, współpraca osób pokoleniowo zróżnicowanych).

Powyższe zagadnienia to propozycje i należy je traktować jako ogólnikową wskazówkę do sformułowania właściwego tematu pracy.

Szczególnie zapraszamy uczestników konferencji  Społeczne granice pracy: krytyczne badania nad światem pracy w czasach wielokryzysu (Konferencja zorganizowana w dniach 16-18 Października 2024 roku we Wrocławiu).

Abstrakty w języku polskim bądź angielskim (ok. 700 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać na adres mailowy redaktorów Tomu (slawomira.kaminska-berezowska@us.edu.pl; rafal.muster@us.edu.pl) do dnia 30.11.2024r. – jako temat wiadomości prosimy napisać: GSS2025. Abstrakt powinien zawierać (poza opisem pracy) imię i nazwisko, afiliację oraz kontakt mailowy.

Po wstępnej akceptacji abstraktów przez redaktorów Tomu (do dnia 15.12.2024r.) czekamy na Państwa gotowe teksty. Autor powinien zarejestrować się na stronie czasopisma lub zalogować się, jeżeli posiada już konto w systemie.

Termin nadsyłania gotowych tekstów do publikacji – 28.02.2025 roku. Manuskrypty mogą Państwo zgłaszać zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie gotowych manuskryptów za pośrednictwem platformy edytorskiej czasopisma zgodnie z przyjętymi zasadami edytorskimi. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Informacje dla autorów (us.edu.pl).

Redaktorzy Tomu oraz Redaktor Naczelny odpowiadają za decyzje dotyczące wyboru artykułów do publikacji spośród tekstów nadesłanych do czasopisma. Redaktorów obowiązują normy etyczne i intelektualne przyjęte w publikacjach akademickich. Ocena zgłoszonych artykułów ma charakter wyłącznie merytoryczny. Każdy artykuł recenzowany jest przez dwóch niezależnych recenzentów, spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji, zgodnie z regułą „double-blind review process”.

Serdecznie zapraszamy do nadsyłania propozycji tekstów!

Sekcja Socjologii Pracy